Xplora X6Play Kids Watch
Motherboard
| Chipset | Unisoc W377 |
Battery
| Battery life | Up to 72 hours |
| Battery capacity | 900mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 42.4x51x14.7 (WxHxD) |
| Weight (g) | 58 |
| Water resistant | Yes - IP68 |
| SIM type | Nano SIM |
Connectivity
| Location services |
GPS LBS |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
Processor
| Processor | ARM Cortex A7 |
| CPU speed | 1.2GHz |
| Quad Core | Yes |
Display
| Resolution | 360x400 |
| Size (") | 1.52 |
| Touch screen | Yes |
Messaging
| Text messages | Yes |
Network
| 2G | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
Sensors
| Gravity sensor | Yes |
Memory
| RAM | 1GB |
Camera
| Main camera resolution (MP) | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Safety feature | SOS button |
| Smart | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Special features |
School mode No internet access |
| Step counter | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Xplora |
| Compatibility |
Android 7.0 iOS 17 |
Storage
| Hard drive capacity | 8GB |
Interfaces/Ports
| Other port connections | Magnetic charging port |
Software
| Operating system | Android |
Operation
| Operating temperature | -10°C to 45°C |