WiZ WiZmote
Battery
| Battery type | 2x AA |
Body
| Dimensions (mm) | 46x76x162 (DxWxH) |
| Weight (g) | 52 |
Connectivity
| Frequency band | 2.4GHz |
| WiFi | Yes - 6 |
Features
| Maximum wireless range (m) | 15 |
| Special features |
Energy efficient Type of bulb: LED Beam angle: 120° Easy set up Whole Room Control Energy Monitoring via WiZ Connected app |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | WiZ Connected app |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Home |
Power
| Number of batteries required | 2 |
| Voltage | 3V |
| Wattage | 4W |