WiZ Wi-Fi BLE Candle 40W C37 E14 x2
The Bulb
| Colour temperature | 2200-6500K |
| Lifetime |
Nominal: 15000 hours Switch cycles: 50000 |
| Light output | Full colour |
| Lumen output | Up to 470 lumens |
| Start up | Instant 60% full light |
Body
| Dimensions (mm) | 39x116x116 (WxHxD) |
| Weight (g) | 45 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 4 |
Features
| Control | Yes - app or voice |
| Dimmable | Yes |
| Form factor | E14 |
| General features |
Colour consistency: 6 SDCM Colour rendering index: ≥90 Starting time: <0.5s Power factor: 0.51 Luminous efficacy (rated): 95 Lamp current: 40mA Lumen maintenance factor: 70% Compatible with Effects feature SpaceSense technology |
| SmartThings compatible | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | WiZ |
| Compatibility |
Amazon Alexa IFTTT Matter Homey Siri Shortcuts Google Home |
Power
| Energy consumption per 1000h (kWh) | 5kWh |
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220V-240V 50-60Hz |
| Wattage | 40W |
| Power consumption | Typical: 4.9W |