WiZ Filament Bulb Clear 40W A60 E27
The Bulb
| Colour temperature | 2200-6500K |
| Fitting |
E27 socket A60 lamp shape |
| Lifetime | Average at 2.7 hours per day: 15 years |
| Start up | Up to 0.5 seconds |
Body
| Dimensions (mm) | 60x108x60 (HxWxL) |
| Weight (g) | 45 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
Features
| Scheduling | Yes |
| Warm up time | Instant full light |
| Dimmable | Yes |
| General features |
Lumen maintenance factor: 70% Switch cycles: 20000 Colour consistency: 6 SDCM Colour rendering index: 80 Nominal luminous flux: 470lm Lamp current: 47mA Efficacy: 74lm/W Power factor: 0.5 Rated luminous flux Customisable light modes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | WiZ Connected app |
| Smart assistant compatibility |
Google Home Alexa Siri |
Power
| Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Wattage | 6.3W |
| Power consumption | 7kWh/1000 hours |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |