WiZ Filament Amber ST64 E27 x2
The Bulb
| Colour temperature | 2000-5000K |
| Fitting |
E27 socket ST64 lamp shape |
| Lifetime |
Nominal: 15000 hours Switch cycles: 20000 |
| Light output | Tunable white |
| Lumen output | Up to 640 lumens |
| Start up | Instant 60% full light |
Body
| Dimensions (mm) | 64x143x143 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 0.11 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 4 |
| WiFi frequency | 2.4GHz |
Features
| Control | Yes - app or voice |
| Dimmable | Yes |
| General features |
Colour rendering index (CRI): ≥90 Colour consistency: 6 SDCM Luminous efficacy: 91lm/W Lamp current: 47mA Compatible with Effects feature Power factor: 0.5 Starting time: <0.5s Lumen maintenance factor: 70% |
| Modes |
Cool white Soft warm white Preset |
| SmartThings compatible | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Wiz |
| Compatibility |
IFTTT Matter Homey |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Home Siri Shortcuts |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V 50/60Hz |
| Wattage | 7W |
Energy Performance
| Energy consumption | 7kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class | F |