WiZ Bulb 60W A60 B22
The Bulb
| Colour temperature | 2200-6500K |
| Fitting |
B22 socket A60 lamp shape |
| Lifetime |
Nominal: 25000 hours Switch cycles: 50000 |
| Light output | Full colour |
| Lumen output | Up to 806 lumens |
| Start up | Instant 60% full light |
Body
| Dimensions (mm) | 60x120x120 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 0.05 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 4 |
| WiFi frequency | 2.4GHz |
Features
| Colour | Up to 16 million |
| Control | Yes - app or voice |
| Dimmable | Yes |
| General features |
Colour rendering index (CRI): ≥80 Colour consistency: 6 SDCM Luminous efficacy: 94lm/W Lamp current: 65mA Power factor: 0.5 SpaceSense technology Starting time: <0.5s Lumen maintenance factor: 70% Compatible with Effects feature |
| Modes |
Cool white Soft warm white Preset |
| SmartThings compatible | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Wiz |
| Compatibility |
IFTTT Matter Homey |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Home Siri Shortcuts |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V 50/60Hz |
| Wattage | 8.5W |
Energy Performance
| Energy consumption | 9kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class | F |