TP-Link Kasa KP303 Smart Wi-Fi Power Strip
Body
| Dimensions (mm) | 260x38.6x63.4 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 0.49 |
Connectivity
| WiFi bands | 2.4GHz |
| WiFi | Yes |
Features
| Features |
3 smart outlets Built-in Surge protector Set schedules Control from anywhere |
| Voice controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Kasa Smart app iOS 10 or later Android 5.0 or later |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Number of power outlets | 3 |
| Plug type | Type G |
| Maximum power supply wattage | 13A |
| Power source | Mains |
| Power supply | 125V 60Hz |
Interfaces/Ports
| USB port | Yes - 2 |
Operation
| Operating humidity |
10% to 90% RH Non-condensing |
| Operating temperature | -0ºC to 40ºC |