Toshiba 2025 40LV2553DB LED HDR FHD 1080p Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 902x559x173 (WxHxD) Without stand: 902x517x87 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 6 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 1080p FHD |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Panel type | DLED |
| Picture modes |
Cinema Sports Dynamic Natural |
| Screen size | 40-inch |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Features
| 4K upscaling | TRU Resolution |
| Media player | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Voice recognition | VIDAA Voice |
| Web browser | Yes |
| HbbTV | Yes |
| Child lock | Yes |
| Child lock | Yes |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Sound Share | Audio-Video Sharing |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Google Home Amazon Alexa |
Power
| Energy consumption |
HDR: 67kWh/1000 hours SDR: 37kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class |
HDR: G Overall: E |
| Power consumption (standby) | <0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V |
Sound
| Equaliser (EQ) | 5 band |
| Sound modes |
User Music Movie Speech Flat Classic Smart News Sport Concert Cinema |
| Sound output |
2x 8W Total: 16W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Down-firing speaker | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital broadcasting | HD DVB-T2/C |
Built-in Devices
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes - CI+ |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port | 1x USB Type-A |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | VIDAA |