Toshiba 2024 24WF2F53DB LED HDR HD Ready 720p Smart Fire TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 553x164x367 (WxHxD) Without stand: 553x63x333 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 3.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Brightness | 220 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 720p HD Ready |
| High Efficiency Video Coding (HEVC) | Yes |
| Screen size | 24-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | DLED |
Platform
| Operating system | Fire TV |
Features
| Media player | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Cable length (m) | 1.4 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Web browser | Yes |
| Child lock | Yes |
| Child lock | Yes |
| Teletext (TTX) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Toshiba Smart Portal |
Power
| Energy consumption |
HDR: 26kWh/1000 hours SDR: 16kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class |
HDR: G Overall: E |
| Power consumption (standby) | <0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V AC |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Digital audio output | Coaxial |
| Speaker type | Down Firing |
| Audio details |
Dolby Audio Ger (D) + Nicam Stereo |
| DTS | Yes |
| Equaliser (EQ) | 5 band |
| Sound modes |
Music Movie Sport Custom Standard |
| Sound output | 2x 2.5W |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG |
| Dimming technology | TRU Micro Dimming |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 75x75 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Data broadcasting | HBBTV ver 2.0.2 |
| Digital broadcasting | HD DVB-T2/C |
| Digital tuner | Freeview |
| Number of tuners | 1 |
Built-in Devices
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes - CI+ |
| HDMI CEC | Yes |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| RF in | Yes - antenna |
| USB port | Yes |
| Headphone jack | Yes |