Toshiba 2023 50QF5D53DB QLED HDR 4K Ultra HD Smart Fire TV
Body
| Dimensions (mm) |
Without stand: 1120x648x69 (WxHxD) With stand: 1120x686x216 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 11.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness | 350 nits |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Dynamic contrast ratio | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) | Dolby Vision HDR |
| Panel type | Direct Back Light (DLED) |
| Screen size | 50-inch |
| Total Picture Quality | 2600 |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| Media player | Yes |
| Quad Core | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Tuner |
HEVC (H.265) Decoder HD DVB-T2/C Tuner UHD from satellite Auto Search Program Storage Capacity (Digital T/T2/C): 800 |
| Wall-mountable | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| General features |
TRU Flow TRU Resolution MEMC |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| UHD upscaling | Yes |
| Web browser | Yes |
| OSD language |
English French German Italian Spanish |
| Child lock | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 220-240V AC |
| Energy consumption |
SDR: 65kWh/1000 hours HDR: 101kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class |
SDR: F HDR: G |
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 220-240V AC |
Sound
| Audio details |
Onkyo audio Ger (D) + Nicam Stereo |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS | Yes |
| Equaliser (EQ) | Yes - 5 band |
| Sound modes |
Music Movie Speech Classic Flat User |
Video
| Dimming technology | TRU Micro Dimming |
Smart TV
| Smart TV | Yes - Fire TV |
Speakers
| Speaker power | 2x 10W |
| Speaker type | Down Firing |
| Subwoofer type | Internal |
Tuner/Broadcasting
| Data broadcasting | HBBTV ver 2.0.2 |
Dimensions
| Vesa size (mm) | 200x200 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI CEC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Fire |
Display & Graphics
| Colour display | Wide Colour Gamut |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Ultra HD |
| Screen type | 4K QLED |