TCL Tab NXTPAPER 11 (14.0)
Battery
| Reverse Charge | Yes |
| Battery capacity | 8000mAh |
Body
| Height (mm) | 257 |
| Width (mm) | 161.6 |
| Depth (mm) | 6.9 |
| Weight (g) | 462 |
Processor
| GPU | PowerVR GE8320 |
| CPU brand | MTK Helio P60T |
| Octa Core | Yes |
Connectivity
| WiFi Direct | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| USB type | Type-C |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 2000x1200 |
| Brightness | 500 nits |
| Display features |
NXTVISION eye care NXTPAPER 2.0 |
| Size (") | 11 |
| Touch screen | Yes |
| Screen resolution | 2K |
| Display type | NXTPAPER |
| Aspect ratio | 5:3 |
Platform
| Operating system | Android 13 |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
| Sensors |
GPS G-Sensor L-Sensor Hall Switch |
Memory
| RAM | 4GB |
| Device memory | 128GB |
| Card slot | microSD |
| Card max size | Up to 1TB |
Front camera
| HD video recording | Full HD at 30fps |
| Resolution (max MP) | 8 |
| Number of cameras | 1 |
Camera
| Main camera resolution (MP) | 8 |
| Number of cameras | 2 |
| Primary camera | Rear-facing |
| Secondary camera | Front-facing |
Rear camera
| Resolution (max MP) | 8 |
| Autofocus | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| HD video recording | Full HD at 30fps |
Features
| AI features | AI‑optimized display engine |
| Video calling | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Audio details |
Quad speakers Sound booster |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 2 |