TCL Tab 10L Gen 2 (14.0)
Battery
| Reverse Charge | Yes |
| Battery capacity | 6000mAh |
Body
| Height (mm) | 241.2 |
| Width (mm) | 156.6 |
| Depth (mm) | 7.99 |
| Weight (g) | 472 |
Processor
| GPU | GE8300 |
| CPU brand | MTK8766 |
| Quad Core | Yes |
Connectivity
| WiFi Direct | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| USB type | Type-C |
Display
| Resolution | 800x1280 |
| Size (") | 10.1 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | IPS |
Platform
| Operating system | Android |
| Android version | 13 |
Sensors
| Proximity sensor | Yes |
| Sensors |
G-Sensor Light Sensor Hall Switch |
Memory
| RAM | 3GB |
| Device memory | 32GB |
| Card slot | microSD |
| Card max size | Up to 1TB |
Front camera
| HD video recording | 1080p at 30fps |
| Resolution (max MP) | 2 |
| Number of cameras | 1 |
Camera
| Main camera resolution (MP) | 2 |
| Number of cameras | 2 |
| Primary camera | Rear-facing |
| Secondary camera | Front-facing |
Rear camera
| Resolution (max MP) | 2 |
| Number of cameras | 1 |
| HD video recording | Full HD at 30fps |
Features
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes |
| Video player | Yes |
| Voice recording | Yes |
| Web browser | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |