TCL S643WK 3.1ch Soundbar
Body
| Dimensions (mm) |
Soundbar: 810x62x97.6 (WxHxD) Subwoofer: 195x320.4x195 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
Soundbar: 2 Subwoofer: 3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Bluetooth profiles |
A2DP AVRCP |
Features
| Cord length (m) | 1.5 |
| Special features | Ultra Slim |
| Voice controls | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Soundbar: 50W Subwoofer: 30W |
Sound
| Subwoofer | Yes - wireless |
| Bass boost | Yes |
| Dolby Digital Plus | Yes |
| DTS | Yes - DTS Virtual:X |
| Equaliser (EQ) |
Standard Voice Music Movie Game Sports |
| Frequency range |
Subwoofer: 40-180Hz Soundbar: 180-20000Hz |
| Number of speakers | 3 |
| Sound pressure level (SPL) | 90dB |
| Audio Power | Max: 240W |
| Speaker type | 3.1ch |
Interfaces/Ports
| Auxiliary input | Yes |
| 3.5mm audio input | Yes |
| Digital Audio In (Optical) | Yes |
| HDMI port | Yes |
| IR port | Yes |
| USB port | Yes |