TCL S55HK 2.1ch Soundbar
Bluetooth
| Supported codecs | SBC |
Body
| Dimensions (mm) |
Soundbar: 810x62x98 (WxHxD) Subwoofer: 195x320x195 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 6.8 |
Connectivity
| Bluetooth profiles |
A2DP AVRCP |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
Features
| AI features | AI Sonic-Adaptation |
| Dolby digital |
TrueHD Digital Plus MAT |
| LED display | Yes |
| Power cord length | 1.5m |
| Remote control | Yes |
| Special features | Quick Power On |
| Touch controls | Yes |
| USB playback | Yes |
| Night mode | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | TCL Home |
| Compatibility | Apple AirPlay |
Power
| Power source | 100-240V 50Hz |
| Power supply | Mains |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Maximum: 60W |
Sound
| Decoding formats |
MP3 WAV FLAC WMA |
| DTS | DTS Virtual:X |
| Equaliser (EQ) |
Standard Movie Music Game Voice Sport |
| Sound modes |
Surround Dialogue Room correction |
| Sound output |
Sound bar: 2x 20W Subwoofer: 1x 70W Total: 110W |
| Sound pressure level (SPL) | 98dB |
| Audio Power | Maximum: 220W |
| Speaker type | Wireless |
Speakers
| Number of speakers | 3 |
| Wide range tweeter | Yes |
| Subwoofer type | Wireless |
| Number of channels | 2.1 |
Interfaces/Ports
| Digital Audio In (Optical) | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port | Yes |