TCL Q75HK 5.1.2ch Soundbar
Bluetooth
| Supported codecs |
AAC SBC |
Body
| Dimensions (mm) |
Soundbar: 1054x68x123.5 (WxHxD) Subwoofer: 220x368.7x275 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 12 |
Connectivity
| Bluetooth profiles |
A2DP AVRCP |
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
Features
| AI features | AI Sonic-Adaptation |
| Dolby digital |
TrueHD Digital Plus MAT |
| LED display | Yes |
| Power cord length | 1.5m |
| Remote control | Yes |
| Special features | Ray Danz Technology |
| Touch controls | Yes |
| USB playback | Yes |
| Night mode | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
TCL Home Apple AirPlay 2 |
Power
| Power source | 100-240V 50/60Hz |
| Power supply | Mains |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Standby: 1W Maximum: 98W |
Sound
| Decoding formats |
MP3 WAV FLAC WMA |
| DTS |
DTS:X DTS HD Master Audio |
| Equaliser (EQ) |
Standard Movie Music Game Voice Sport |
| Sound modes |
Surround Dialogue Room correction |
| Sound output |
Sound bar: 7x 30W Subwoofer: 1x 100W Total: 310W |
| Sound pressure level (SPL) | 96dB |
| Speaker type | Wireless |
Speakers
| Number of speakers | 11 |
| Wide range tweeter | Yes |
| Subwoofer type | Wireless |
| Number of channels | 5.1.2 |
Interfaces/Ports
| Digital Audio In (Optical) | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port | Yes |