TCL 75V6BK HDR Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1667x1025x351 (WxHxD) Without stand: 1667x959x9-74 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 1288x351 (WxD) |
| Weight (kg) | Without stand: 19 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Dimming technology | Micro dimming |
| Noise reduction | Yes |
| Display features |
Dynamic color enhancement 10 bit panel |
| Dynamic contrast | Mega |
| Screen size | 75-inch |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Miracast | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Processor | Quad Core |
| Suitable for outdoor use | No |
| UHD upscaling | Yes - Machine Learning AI SR |
| Voice controls | Yes |
| OSD language | 29 languages |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Auto |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class |
SDR: E HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
SDR: 107W HDR: 165W Standby: 0.5W |
Sound
| Dolby |
Dolby Atmos Dolby AC4 |
| Speaker type | 2.0 sound system |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG |
| PQI (picture quality index) | 2400 |
| Picture engine | IPQ 2.0 |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 2x 15W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2/C/S2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port |
1x 2.0 1x 3.0 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Android |
Display & Graphics
| Type | 4K UHD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |