TCL 75RC650K QLED 4K Ultra HD Roku Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1668x1025x335 (WxHxD) Without stand: 1668x962x92 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 24 Without stand: 23.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi | Yes |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Resolution | 4K |
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | Quantum Dot |
| Display type | QLED |
| Dolby | Dolby Vision |
| Dynamic contrast ratio | Yes - Mega |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HDR10+ Smart HDR 4K HDR Pro Dolby Vision HDR Dolby Vision |
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Yes |
| Picture engine | IPQ 2.0 Engine Processor |
| Screen size | 75-inch |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| FreeSync | Yes |
| Parental lock | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes - up to 8 days |
| Remote control | Yes |
| Screen share | Yes - Miracast |
| Special features | UHD Super Resolution |
| Voice controls | Yes |
| Game mode |
HDR game mode Game master |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay 2 |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class |
SDR: F HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Standby: <0.5W SDR: 128W HDR: 280W |
Sound
| Number of speakers | 2 |
| Sound modes | Dolby Audio |
| Sound output | 2x 10W |
| Audio Codec/s | AC4 |
Video
| Contrast | Yes - Pro Local |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | DVB-T2 |
Built-in Devices
| Freeview HD | Yes |
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Satellite in | Yes |
| USB port | 1x USB 2.0 |
Software
| Operating system | Roku TV |