TCL 65C805K QLED Mini LED 4K HDR Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1444x898x320 (WxHxD) Without stand: 1444x840x78 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 355x320 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 20.7 Without stand: 19.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Quad Core |
Display
| Dimming technology | Full Array Local Dimming |
| Colour gamut | Quantum Dot |
| Screen size | 65-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
| Screen type | Mini-LED |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| FreeSync | Yes - Premium Pro |
| Adaptive sound | Yes - Auto volume control |
| Built-in Smart Assistant | Google Assistant |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes - up to 8 days |
| Parental controls | Yes |
| Special features |
Picture performance index: 4000 IMAX Enhanced |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| OSD language | 29 languages |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power supply | AC220-240V ~ 50Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W Standby networked: 2W SDR: 111W HDR: 240W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos, AC4, TrueHD |
| DTS | DTS-HD |
| Speaker system | 2CH |
| Speaker type | Full range down |
Video
| Contrast enhancer | Mega dynamic contrast |
| HDR (high dynamic range) |
Dolby Vision IQ HDR10+ HDR10 HLG |
| Picture engine | AiPQ 3.0 Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Google TV Google Play Store Google Assistant Game Master Pro 2.0 |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| Remote control | Yes - RC833 |
Speakers
| Speaker power | 2x 15W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes - DVB-T2/C/S2 |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4x 2.1 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 1x Type-A 3.0 |
| Common interface | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Additional Information
| Software/Apps included |
Netflix YouTube Amazon Prime AppleTV+ |
Software
| Operating system | Android |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K |
| Type | QLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |