TCL 65C745K 4K QLED TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1444x898x320 (WxHxD) Without stand: 1444x840x78 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 20.7 Without stand: 19.6 |
Processor
| Model | AiPQ 3.0 |
Connectivity
| DLNA | Yes - 1.5 |
Display
| Dimming technology | Full array local dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness | 1000 nits |
| Dynamic contrast | Yes - Mega |
| High Dynamic Range (HDR) |
Dolby Vision IQ HDR10+ HDR10 HLG |
| Screen size | 65-inch |
| Refresh rate | 144Hz |
Memory
| RAM | 3GB |
Features
| FreeSync | Yes - AMD FreeSync Premium Pro |
| Quad Core | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| General features |
Picture performance index: 3900 10P and 2P calibration colour management Auto volume control Game Master Pro IMAX enhanced |
| Noise reduction | Yes - Digital |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| UHD upscaling | Yes - Deep Learning AI SR |
| OSD language | 29 languages |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Auto channel search | Yes |
| Game mode | Auto |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
SDR: 110W HDR: 200W |
| Peak Luminance Ratio | 65% |
Sound
| Audio processing | Virtualization and upmix |
| Dolby Atmos | Yes |
| Equaliser (EQ) | Yes - 7 band |
| Sound output | 2x 15W |
| Speaker type | 2.0 sound system |
Formats
| Audio Formats |
Dolby AC4 Dolby TrueHD |
Video
| Quantum Dot Colour | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Audio Processing
| DTS | Yes - Virtual X |
Speakers
| Down-firing speaker | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | DVB-T2/C/S2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | 1x USB Type-A 2.0 |
| Headphone jack | Yes |
| RF In (Terrestrial/Cable input/Satellite input) | Yes - 2 |
Additional Information
| Software/Apps included | Google Play Store |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
SDR: F HDR: G |
Connectivity (Input)
| HDCP | Yes |