TCL 65C645K 4K QLED TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1444x886x350 (WxHxD) Without stand: 1444x835x52 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 937x350 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 15.3 Without stand: 15.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Dynamic contrast | Mega |
| Screen size | 65-inch |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| Sleep timer | Yes |
| Processor | Quad Core |
| Special features |
Motion Clarity 120Hz game accelerator Adjustable dual position stand |
| Suitable for outdoor use | No |
| UHD upscaling | Yes - Machine Learning AI SR |
| Voice controls | Yes |
| OSD language | 59 languages |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Game mode | Auto |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class |
SDR: G HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 220-240V 50Hz |
| Power consumption |
SDR: 110W HDR: 198W Standby: 2W |
Sound
| Audio details | DTS Virtual-X |
| Dolby |
Dolby Atmos Dolby AC4 Dolby TrueHD |
| Speaker type | 2.0 sound system |
Video
| HDR (high dynamic range) |
Dolby Vision HDR10+ HDR10 HDR PRO HLG |
| PQI (picture quality index) | 3100 |
| Picture engine | AiPQ 3.0 Engine |
Smart TV
| Smart TV | Yes - Google TV |
Speakers
| Speaker power | 2x 10W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting | DVB-T2/C/S2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Terrestrial/Cable input) | Yes |
| USB port | 1x 3.0 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Android |
Display & Graphics
| Type | 4K QLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |