TCL 58V6BK 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1226x750x255 (WxHxD) Without stand: 1226x711x72 (WxHxD) |
| Weight (kg) | Without stand: 9.8 |
Connectivity
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA |
Yes: T-Cast Miracast |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Display
| Backlight technology | LED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Screen size | 58-inch |
Operating system
| Operating system | Android |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Quick start | Yes |
| Special features | Dynamic Colour Enhancement |
| Suitable for outdoor use | No |
| OSD language | 29 languages |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Auto |
| Sleep timer | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility | Google Assistant |
Power
| Voltage | 220-240V, 50Hz |
| Auto power off | Yes |
Sound
| Dolby | Yes - Dolby AC4 |
| Sound output | 2x 10W |
Video
| Motion rate | Up to 60Hz |
| Picture engine | IPQ 2.0 |
Accessory
| Remote control | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Headphone jack | Yes |