TCL 55P8K 4K QLED HDR Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1224x770x292 (WxHxD) Without stand: 1224x708x72 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 11.3 Without stand: 11 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Brightness | 350 nits |
| Colour gamut | Yes - 93% DCI-P3 |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Display type | QLED |
| Picture modes |
Standard Sports Movie Intelligent |
| Response time | 6.5ms |
| Screen size | 55-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 120Hz |
Memory
| Internal storage | 32GB |
Features
| Miracast | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Google Assistant |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Processor | AiPQ Pro Processor |
| Remote control | Yes - RC833A |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Up to 144Hz |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Game Master |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Google Cast |
Connections
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
TV On: 150W Standby: ≤0.5W |
Sound
| Audio details |
Onkyo 2.1 DTS Virtual X |
| Dolby Atmos | Yes |
| Sound modes |
Dynamic Standard Movie Music Voice Game Sport |
| Sound output |
2x 10W 15W Total: 35W |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10+ Dolby Vision |
| Motion technology |
288Hz Game Accelerator Motion Clarity Pro |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | Yes |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | Google TV |
Display & Graphics
| Display backlight | DLED |