TCL 50V6BK 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 684x1111x257 (HxWxD) Without stand: 644x1111x8-54-80 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 8.8 Without stand: 8.6 |
Connectivity
| Google Cast | Yes (Chromecast) |
| WiFi | Yes - Version 4 (Sharing - T-cast) |
| Bluetooth | Yes |
| DLNA | Yes |
Processor
| Processor | Quad Core |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | LED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HDR HLG PQ10 |
| Screen size | 50-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
Operating system
| Operating system | Android |
Features
| Screen mirroring | Yes - Miracast |
| Ambient mode | Yes (Art, Photos, Time, Weather) |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes - 8-day EPG |
| Parental controls | Yes |
| Quick start | Yes |
| Special features | Dynamic Colour Enhancement |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Auto channel search | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Auto |
| Sleep timer | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Voltage | 220-240V, 50Hz |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption |
Standby: 0.5W SDR mode/1000h: 55kWh HDR mode/1000h: 78kWh |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Equaliser (EQ) | Yes |
| Sound output | 2x 10W |
| Speaker type | Inbuilt, down-firing |
Tech Features
| USB Media Player | Yes |
Video
| Motion rate | Up to 60Hz |
| Picture engine | IPQ 2.0 |
Smart TV
| Smart TV | Yes - GoogleTV (29 languages) |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
Built-in Devices
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Audio In | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class | HDR: G |