TCL 50C805K QLED Mini LED 4K HDR Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1111x712x300 (WxHxD) Without stand: 1111x646x81 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 295x300 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 10.5 Without stand: 10.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | Quad Core |
Display
| Dimming technology | Full Array Local Dimming |
| Colour gamut | Quantum Dot |
| Screen size | 50-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Adaptive sound | Yes - Auto volume control |
| Built-in Smart Assistant | GoogleTV |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes - up to 8 days |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes - RC833 |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| OSD language | 29 languages |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power supply | AC220-240V ~ 50Hz |
| Power consumption |
Typical: 71W Max: 185W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos, AC4, TrueHD |
| DTS | DTS-HD |
| Speaker system | 2CH |
| Speaker type | Full range down |
Video
| Contrast enhancer | Mega dynamic contrast |
| HDR (high dynamic range) |
Dolby Vision IQ HDR10+ HDR10 HLG |
| Picture engine | AiPQ 3.0 Processor |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
GoogleTV Google Play Store Google Assistant Game Master Pro 2.0 |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
Speakers
| Speaker power | 2x 15W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4x 2.1 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 1x 3.0 |
| Common interface | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Additional Information
| Software/Apps included |
Netflix YouTube Amazon Prime AppleTV+ Game Master Pro 2.0 |
Software
| Operating system | Android |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K |
| Type | QLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |