TCL 50C7K-UK Premium QD-Mini LED UHD 4K Smart Google TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1113x712x270 (WxHxD) Without stand: 1113x650x90 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 15.5 Without stand: 10.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | AiPQ PRO |
Display
| Dimming technology | Precise Dimming Series |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness | HDR 3000 nits |
| Colour gamut | 93% DCI-P3 |
| Display type | QLED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Panel type | CrystGlow HVA Panel |
| Screen size | 50-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Features
| FreeSync | Yes - AMD Premium Pro |
| Miracast | Yes |
| AI features |
Ai Contrast Ai Colour Ai Clarity Ai Motion Ai HDR Ai Scene |
| Built-in Smart Assistant | Google Assistant |
| General features | IMAX Enhanced |
| Remote control | Yes |
| Voice controls | Yes - Hands-free |
| Game mode |
Gamebar Game Master Superwide Gameview |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Google Home |
Power
| Energy efficiency class |
SDR: F HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
SDR: 57kWh per 1000 hours HDR: 163kWh per 1000 hours |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | Bang & Olufsen |
| Dolby Atmos | Yes |
| DTS | DTS Virtual:X |
| Sound output | 30W |
| Speaker system | ONKYO 4.2.2 |
Video
| HDR (high dynamic range) |
Dolby Vision IQ HDR10+ HDR10 HLG Dolby Vision |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 4x HDMI 2.1 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A |
Software
| Operating system | Google TV |