TCL 43PF650K LED UHD 4K Smart Fire TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 957x603x185 (WxHxD) Without stand: 957x558x72 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 5.5 Without stand: 5.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | Micro Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness | 200 nits |
| Dolby | Dolby Vision |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Response time | 16ms |
| Screen size | 43-inch |
| Display type | LED |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| FreeSync | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Game mode | Game Master |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
AirPlay 2 Apple HomeKit |
| Smart assistant compatibility | Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class |
SDR: F HDR: G |
| Power consumption |
SDR: 45kWh per 1000 hours HDR: 65kWh per 1000 hours Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound output | 20W |
Video
| Colour Enhancer | Dynamic colour |
| Contrast |
Local Contrast Pro Mega dynamic contrast |
| HDR (high dynamic range) | HDR10 |
| Picture engine | IPQ 2.0 |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| Satellite in | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Fire TV |