TCL 43P638K 4K HDR Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 958x610x251 (WxHxD) Without stand: 958x560x79 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 6.4 |
Processor
| Processor | Quad Core |
Connectivity
| Smart home |
TCL Home Google Home Alexa Smart Home |
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| DLNA | Yes |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Dynamic contrast | Yes - Mega |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
Yes - HDR Premium Smart HDR HDR10 |
| Screen size | 43-inch |
Features
| Sound processing | Virtualisation and upmix |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes - up to 8 days |
| Film Mode | Yes |
| Special features |
Dynamic colour enhancement technology Picture performance index: 2300 Motion Clarity Pro 20P and 2P calibration colour management |
| Suitable for outdoor use | No |
| UHD upscaling | Yes - UHD AI Super Resolution |
| OSD language | 29 languages |
| HbbTV | 2.0.2 |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Auto channel search | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Yes - Auto Game Master |
| Sleep timer | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Alexa |
Power
| Auto power off | Yes |
| Power consumption | Standby: 0.29W |
| Peak Luminance Ratio | 65% |
Sound
| Auto Volume Leveler | Yes |
| Speaker type | Down Firing |
| Dolby |
Dolby AC4 Dolby TrueHD |
| Dolby Atmos | Yes |
| Equaliser (EQ) | Yes - Dolby Audio |
| Sound output | 2x 10W |
Tech Features
| USB Media Player | Yes |
Video
| Picture engine | IPQ 2.0 Engine |
Smart TV
| Smart TV | Yes - Google TV |
System
| CI/CI+ | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes - DVB-T2/C/S2 |
Built-in Devices
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| RF in | Yes - 2 |
| USB port | 1x USB Type-A 3.0 |
| Headphone jack | Yes |