TCL 32SF540K Full HD Smart TV
Audio
| Built-in speaker | Yes - Integrated |
Processor
| GPU | Mali G31-MP2 |
| Model | CA53*4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Backlight technology | DLED |
| Brightness | 220 nits |
| Colours | 16.7M |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| LED indicator |
Standby indicator White |
| Picture modes |
Standard Film Dynamic Sport Game PC Customised |
| Screen mode |
Direct Normal Stretch Zoom Auto |
| Screen size | 31.5-inch |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Operating system
| Operating system | Fire OS |
Memory
| RAM | 1.5GB |
Features
| Digital audio output |
PCM Dolby Audio Pass-through Auto |
| Instant On | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Yes - Alexa |
| General features |
Backlight brightness: 0-100 Colour saturation: 0-100 Dynamic brightness Audio delay Audio balance: -15-15 TruVolume auto volume control Lifetime: 30000 hours Colour volume: 60% NTSC White uniformity: >57% |
| Noise reduction | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| OSD language |
German English French Spanish Italian Polish |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
SDR: 27kWh/1000h HDR: 35KwH/1000h Standby: <0.5W |
Sound
| DTS | Yes - Virtual X |
| Sound modes |
Standard Music Movie Clear Voice Enhanced Bass |
| Surround sound | Yes |
| Audio Power | 16W |
Formats
| Audio Formats | AAC, FLAC, MP3, Vorbis, WAVE, Opus |
| Video formats | MP4, AVC, HEVC, AV1 |
| Photo formats | JPEG, PNG, BMP, GIF |
Storage
| Hard drive capacity | 8GB |
Interfaces/Ports
| Audio In | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| Satellite in | Yes |
| USB port | 1x USB 2.0 Type-A |
| Common interface | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |
Panel
| Response time (G-to-G) | 6.5ms |
Certification
| Certification |
ISTA 6A CI+ CE |