TCL 32S5400 Full HD Smart TV
Bluetooth
| Supported codecs | SBC 5.0 |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 716x467x180 (WxHxD) Without stand: 716x424x43 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 3.4 Without stand: 3.3 |
Connectivity
| Bluetooth profiles |
A2DP HID |
| Smart home |
TCL Home Google Home |
| WiFi | Yes - 4 |
| DLNA | Yes - 1.5 |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Resolution | 1920x1080 |
| Dynamic contrast | Yes - Mega |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Panel type | LED Direct |
| Screen size | 32-inch |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Operating system
| Operating system | Android R 11.0 |
Features
| Sleep timer | Yes |
| Ambient mode |
Yes: Art Photos Time Weather |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| General features |
Peak luminance ratio: 70% Picture performance index: 700 Colour management: 10P and 2P calibration Multisound |
| Quick start | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| HbbTV | Yes - 2.0.2 |
| Teletext (TTX) | Yes |
| Auto channel search | Yes |
| Clock & On/Off Timer | Yes |
| Game mode | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility | Google Assistant |
Power
| Power consumption - max power rating | 63W |
| Voltage | 220-240V 50Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W SDR: 27W HDR: 45W |
Sound
| Auto Volume Leveler | Yes |
| Dolby | Yes - Dolby Audio |
| Dolby Digital Plus | Yes |
| Sound output | 2x 5W |
Video
| Dimming technology | Yes - Micro |
| Picture engine | IPQ 2.0 |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | DVB-T2/C/S2 |
Video Decoding Format
| MPEG2/4 | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Audio In | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| Satellite in | Yes |
| USB port | 1x USB 2.0 Type-A |
Additional Information
| Software/Apps included | Google Play Store |
Energy Performance
| Energy efficiency class |
SDR: F HDR: G |