Tapo S210 Smart Light Switch
Battery
| Battery life | 1 year |
| Number of batteries included | 2x AAA |
| Voltage | 1.5V |
Body
| Dimensions (mm) | 86x41x87.1 (WxDxH) |
Connectivity
| Frequency band | 868MHz |
| Remote access | Yes |
| WiFi | Yes |
Features
| Scheduling | Yes |
| Modes | Away Mode |
| Timer | Yes |
| Voice controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Tapo app |
| Compatibility |
LED lamp Compact Fluorescent Lamp Fluorescent Tube Light Tapo hub required |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Low battery indicator | Yes |
| Maximum power supply wattage |
LED lamp: 600W Compact fluorescent lamp: 600W Incandescent lamp: 1000W Fluorescent tube light: 1000W Fan: 50W |
Operation
| Operating humidity | 10%-90% |
| Operating temperature | 0°C-40°C |