Tapo P110 Mini Smart Plug
Environmental
| Operational humidity | 10%-90% |
| Operational temperature | 0ºC-35ºC |
Body
| Dimensions (mm) | 51x72x40 (HxWxD) |
| Weight (g) | 90 |
Connectivity
| WiFi frequency | 2.4GHz |
| WiFi | Yes |
Features
| Compact | Yes |
| Modes |
Away Schedule |
| Number of buttons | 2 |
| Timer | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Motor | 1/6 HP |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Tapo app |
| Compatible OS |
Android 4.4 or above iOS 9.0 or above |
| Smart assistant compatibility |
Alexa Google Assistant |
Power
| Amperage | 13A |
| Maximum power supply wattage | 2990W |
| Voltage | 220-240V, 50/60Hz |