Tapo L530E Smart WiFi Light Bulb
The Bulb
| Colour temperature | 2500K - 6500K |
| Dimmable | Yes |
| Form factor |
A60 E27 |
| Input voltage | 220-240V |
| Lifetime | Up to 25,000 hours |
| Lumen output | 806 |
| Max. standby power | 0.4W |
Body
| Dimensions (mm) | 115x60 (HxDi) |
| Weight (kg) | 0.068 |
Connectivity
| WiFi | Yes - 2.4GHz only |
Display
| Colours |
Multicolor 16 million hues |
| Display modes |
Sunrise Sunset |
Features
| Remote control | Yes - via the app |
| Timer | Yes - app controlled |
| Voice controls | Yes - Amazon Alexa and Google Assistant |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Tapo |
Power
| Power | 8.3W |
| Power saving | Yes |
Control Device
| Android | Yes - 4.3 or higher |
| iOS | Yes - 9.0 |
Performance
| Energy Class | F |
Operation
| Operating temperature | -15ºC - 40ºC |