Tapo L530B Smart WiFi Light Bulb
The Bulb
| Colour temperature | 2,500K - 6,500K |
| Dimmable | Yes - 1% to 100% |
| Fitting | B22 socket |
| Lifetime | 15,000 hrs |
| Lumen output | 806 |
Body
| Dimensions (mm) | 115×60 |
Connectivity
| WiFi | Yes - 2.4 GHz only |
Display
| Colours | Multicolor |
| Display modes |
Sunrise and Sunset Away |
Features
| Remote control | Yes - via the app |
| Timer | Yes - app controlled |
| Voice controls | Yes - Amazon Alexa and Google Assistant |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Tapo |
Power
| Power | 8.7 W |
Control Device
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
Power Consumption
| Energy-saving[W/h] | Yes |