Tapo D230S1 2K Video Doorbell
Battery
| Battery life | 180 days |
| Battery type | Rechargeable Lithium-ion |
| Battery capacity | 6700mAh |
Body
| Dimensions (mm) |
Doorbell: 146x54.5x35.5 (HxWxD) Hub: 71.45x71.45x31.25 (HxWxD) |
| Weight (g) | 176.2 |
Network
| Frequency | 2.4GHz |
Camera
| Lens aperture | f/2.1 |
| Resolution |
2560x1920 2K 5MP 15fps |
| Zoom | Digital zoom magnification: 10x |
| Focal length | 2.1mm |
Features
| Night vision |
850nm IR LED Up to 10m Full-colour night vision |
| Audio | Two-way audio |
| Field of View |
Diagonal: 166° Horizontal: 135° Vertical: 102.8° |
| Lights | Built-in spotlights |
| Motion detection |
Yes: Package Person Pet Vehicle |
| Noise cancelling | Yes |
| Special features |
Live view H.264 video compression G.711 audio compression |
| Weather resistant | Yes - IP65 |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Tapo app |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Power supply | Hub: 9V DC power adapter |
| Voltage | 100-240V 50/60Hz |
Image Sensor
| Type | Progressive Scan CMOS Sensor |
| Sensor Size | 1/2.7-inch |
Storage
| SD card reader | Yes - microSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes - on hub |
Additional Information
| What's in the box |
Tapo D230S1 2K Video Doorbell Tapo H200 Hub Tapo A100 battery DC power adapter Ethernet cable USB adapter cable Screws and anchors 3M adhesive Mounting bracket Mounting template 15° mounting wedge Doorbell detaching pin Mounting wedge screw |
Operation
| Operating humidity | 10%-90% |
| Operating temperature | -20°C-45°C |