Tapo D210 2K Video Doorbell
Battery
| Battery type | Rechargeable Lithium-ion |
| Battery capacity | 6400mAh |
Body
| Dimensions (mm) |
Doorbell: 150x50x38.4 Chime: 73x62.3x43.5 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
Network
| Frequency | 2.4GHz |
Sensors
| Motion sensor | Yes |
| Sensors |
Dual PIR Motion Sensor One Ambient Light Sensor |
Camera
| Lens aperture | f/1.8 |
| Resolution |
2304x1296 2K 3MP 15fps |
| Zoom | Digital zoom magnification: 10x |
| Focal length | 1.18mm |
Features
| Night vision |
850nm IR LED Up to 7.6m Full-colour night vision |
| Audio | Two-way audio |
| Field of View |
Diagonal: 160° Horizontal: 135° Vertical: 109° |
| Lights | Built-in spotlights |
| Motion detection |
Yes: Person |
| Noise cancelling | Yes |
| Special features |
H.264 video compression 3DNR and WDR image enhancement |
| Weather resistant | IP65 |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatible OS |
iOS 12.0 or higher Android 4.4 or higher |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
| Voltage | 100-240V 50/60Hz |
Image Sensor
| Type | Progressive Scan CMOS Sensor |
| Sensor Size | 1/2.7-inch |
Storage
| SD card reader | Yes - microSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Additional Information
| What's in the box |
Tapo D210 2K Video Doorbell Tapo Doorbell Chime Mounting bracket Horizontal mounting wedge Mounting template 3M adhesive Foam pad Mounting screws Mounting anchors Mounting wedge screws Doorbell detaching pin USB adapter cable |
Operation
| Operating humidity | 10%~90% |
| Operating temperature | -20°C-45°C |