Tapo C510W Outdoor Security Wi-Fi Camera
Body
| Dimensions (mm) | 123.8x90x123 (WxHxD) |
| Weatherproof | Yes - IP65 |
Connectivity
| WiFi | Yes - 4 |
Camera
| HD video recording | 2304x1296 at 30fps |
| Image processing |
3D Digital Noise Reduction Wide Dynamic Range |
| Lens aperture | F2.0 |
| Resolution | 2K |
| Focal length | 3.9mm |
Features
| Alarm |
Light Sound |
| Night vision |
850nm IR LED Colour Night Vision |
| Siren | Yes - 90dB volume |
| AI features |
Motion detection Person detection Tamper detection |
| Audio | Two-way audio |
| Field of View |
Diagonal: 97.23° Horizontal: 82.3° Vertical: 45.31° |
| General features |
Activity Zones Physical Privacy Mode |
| Live streaming | Yes - Live View |
| Noise cancelling | Yes |
Security
| Security features |
On-Device Machine Learning 128-bit AES Encryption with SSL/TLS WPA/WPA2-PSK 2x Spotlights |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatible OS |
Android 4.4 or higher Apple iOS 9 or higher |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Power source | 9V DC Power Adapter |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
Formats
| Video formats | H.264 |
Image Sensor
| Type | Progressive Scan CMOS Sensor |
| Sensor Size | 0.36-inch |
Storage
| SD card reader | microSD up to 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Operation
| Operating humidity | 10%-90% |
| Operating temperature | -30°C-60°C |
Certification
| Certification |
CE FCC RoHS RCM |