Tapo C500 Outdoor Security Wi-Fi Camera
Body
| Dimensions (mm) | 90x123x123.8 (HxWxD) |
| Tilt range | 60° |
| Weight (kg) | 0.4 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
| Wireless | Wired or Wireless |
Display
| LED indicator | Yes - System LED |
Network
| Frequency | 2.4GHz |
Camera
| Lens aperture | F2.0 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Video recording | 30fps |
| Focal length | 3.89mm |
Features
| Alarm | Yes - sound and light |
| Audio | 2-way audio |
| Field of view |
Diagonal: 85.5° Horizontal: 73.5° Vertical: 41° |
| Night vision |
850nm IR LED Up to 30m Colour night vision |
| Siren | Yes - 90dB volume |
| General features | Pan mechanical range: 340° |
| Motion detection |
Yes: Motion detection Person detection |
| Noise cancelling | Yes |
| Weather resistant | Yes - IP65 |
Security
| Tamper protection | Yes - Tamper detection |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Tapo app |
| Compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Amperage | 0.85A |
| Power source | 100-240V 50/60Hz |
| Power supply | 9V DC power adapter |
Image Sensor
| Sensor Size | 1/3-inch |
System
| System requirements |
iOS 9 or higher Android 4.4 or higher |
Storage
| SD card reader | Yes - MicroSD (card not included) |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |