Tapo C420S2 Smart Wire-Free Security Camera
Battery
| Battery life | Up to 180 days |
Body
| Dimensions (mm) |
Camera: 110.6x64.2x64.2 (WxHxD) Hub: 71.45x31.25x71.45 (WxHxD |
| Waterproof | Yes - IP65 |
Connectivity
| WiFi | Yes - 4 |
Camera
| HD video recording | 2560x1440 at 20fps |
| Image processing |
3D Digital Noise Reduction Wide Dynamic Range |
| Lens aperture | F1.6 |
| Resolution | 2K QHD |
| Focal length | 3.2mm |
Features
| Alarm |
Light Sound |
| Night vision |
850nm IR LED Full-Colour Night Vision |
| Siren |
Camera: 92dB Hub: 100dB |
| AI features |
Motion detection Person detection Pet detection Vehicle detection |
| Audio | Two-way audio |
| Field of View |
Diagonal: 113° Horizontal: 97° Vertical: 54° |
| General features | Activity Zones |
| Live streaming | Yes - Live View |
| Noise cancelling | Yes |
Security
| Security features |
On-Device Machine Learning 128-bit AES Encryption with SSL/TLS WPA/WPA2-PSK 2x Spotlights |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatible OS |
Android 5.0 or higher Apple iOS 11.0 or higher |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Power source | 9V DC Power Adapter |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
Formats
| Video formats | H.264 |
Image Sensor
| Type | Progressive Scan CMOS Starlight Sensor |
| Sensor Size | 0.33-inch |
Storage
| SD card reader | microSD up to 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Sensors |
Single Motion Sensor Single Ambient Light Sensor |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
Operation
| Operating humidity | 10%-90% RH |
| Operating temperature |
Camera: -20°C-45°C Hub: 0°C-40°C |
Certification
| Certification |
CE FCC RoHS RCM |