Tapo C310 Outdoor Security Wi-Fi Camera
Body
| Dimensions (mm) | 64.3x142.3x103.4 (HxWxD) |
Connectivity
| WiFi | Yes |
| Wireless | Wired or Wireless |
Display
| LED indicator | Yes - System LED |
Network
| Frequency | 2.4GHz |
Camera
| HD video recording | 3MP Ultra-High-Definition |
| Resolution | 2304×1296 |
| Video recording | 15fps |
Features
| Alarm | Yes - sound and light |
| Audio | 2-way audio |
| Night vision |
850nm IR LED Up to 30m |
| Motion sensitive | Yes |
| Weather resistant | Yes - IP66 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Tapo app |
| Compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Amperage | 0.3A |
| Power source | 100-240V 50/60Hz |
| Power supply | 9V DC power adapter |
System
| System requirements |
iOS 10+ Android 5.0+ |
Storage
| SD card reader | Yes - MicroSD (card not included) |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |