Tapo C200 Home Security Wi-Fi Camera
Connectivity
| WiFi | Yes |
Camera
| Lens aperture | 2.0 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Video recording |
Default: 15fps Max: 30fps |
| Focal length | 4.0mm |
Features
| Field of view |
Diagonal: 88.3° Horizontal: 75.2° Vertical: 40.8° |
| Night vision | 850nm IR LED |
| Siren | Yes - 93dB volume |
| General features |
Motion range: Pan mechanical range: 340° Tilt mechanical range: 70° Video compression: H.264 |
| Motion detection |
Yes: Motion Detection Person Detection BabyCry Detection |
| Noise cancelling | Yes |
| Special features |
Live View 3D DNR image enhancement Two-Way Audio |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 9V DC power adapter |
| Voltage | 100-240V, 50/60Hz |
Image Sensor
| Sensor Size | 1/3-inch |
Storage
| SD card reader | Yes - microSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |