Tapo C100 Home Security Wi-Fi Camera
Body
| Dimensions (mm) | 67.6x54.8x98.9 (WxDxH) |
Camera
| Video recording |
Yes - 1080p 15fps |
| Focal length | 3.3mm |
Features
| Alarm | Yes |
| Night vision | 850nm IR LED |
| Siren | Yes - 91dB volume |
| Audio | Two-way audio |
| Field of View | Horizontal: 105° |
| General features |
Reset button Privacy mode F/2.0 lens iris 3D DNR image enhancement Push notifications ONVIF support |
| Motion detection |
Yes: Motion detection Person detection BabyCry detection |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatible OS |
Android 4.4 or higher Apple iOS 9 or later |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Power supply | 9V DC power adapter |
Formats
| Video formats | H.264 |
Image Sensor
| Sensor Size | 1/3-inch |
Storage
| SD card reader | Yes - microSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Operation
| Operating humidity | 10%-90% |
| Operating temperature | 0°C-40°C |
Sensors
| Optical sensor | Yes - 1/3.2-inch |