Stormforce 2024 Onyx 6742 Gaming PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | B450 |
Body
| Dimensions (mm) | 435x217x410 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 18 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Model | AMD Ryzen 5 5600G |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes |
Memory
| RAM | 16GB DDR4 |
Features
| General features | 7nm process |
| Processor | Zen core 2 architecture |
| RGB lighting | Yes - ARGB Case fans |
Graphics card
| Model | Radeon Vega 7 APU GDDR6 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 350W |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Interfaces/Ports
| Display port | No |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB 2.0 4x USB 3.2 |
| Headphone jack | Yes |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |
Display & Graphics
| Graphics type | Integrated |