Sony WH-CH520 Wireless Headphones
Bluetooth
| Compatible profiles |
HFP HSP A2DP AVRCP |
| Frequency range | 2.4GHz band |
| Supported audio formats |
SBC AAC |
| Supported content protection | SCMS-T |
Battery
| Battery life |
Music playback: Up to 50 hours Communication: Up to 40 hours |
| Battery type | Lithium |
| Charging time (hrs) | 3 |
| Fast charge | 1.5 hours playback in 3 minutes |
| Battery capacity | 300mAh |
Body
| Weight (g) | 147 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Fast pairing |
Google Fast Pair Microsoft Swift Pair |
| Multipoint connection | Yes - Up to 2 devices |
| WiFi (WLAN) | No |
Features
| Built-in microphone | Yes |
| Maximum wireless range (m) | 10 |
| Foldable | Yes |
| Playback controls | Yes |
| Special features |
360 Reality Audio Certified Noise suppression technology Digital Sound Enhancement Engine |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Sound Connect |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Siri |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Driver unit | 30mm |
| Equaliser (EQ) | Yes - Via Sony Headphones Connect App |
| Frequency response | Frequency Range(A2DP): Yes |
Key Information
| Type | On-ear headphones |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x Type-C |