Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones
Bluetooth
| Frequency range | 2.4GHz band (2.4000GHz - 2.4835GHz) |
| Max. Communication range | 10m |
| Supported audio formats |
SBC AAC LDAC LC3 |
| Supported content protection | SCMS-T |
Battery
| Battery life |
Continuous music playback: NC on: Up to 30 hours NC off: Up to 40 hours Continuous communication: NC on: Up to 24 hours NC off: Up to 28 hours |
| Charging time (hrs) | 3.5 |
| Battery capacity | 1050mAh |
Body
| Weight (g) | 254 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Bluetooth profiles |
A2DP AVRCP HFP HSP TMAP CSIP MCP VCP CCP |
| Multipoint connection | Yes |
| Audio inputs | Stereo Mini Jack |
Features
| Cord length (m) | 1.2 |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Foldable | Yes |
| Magnet type | Neodymium |
| Playback controls |
Touch Control Tap Control |
| Special features |
Asymmetrical headband design Intuitive controls |
| Wireless | Yes |
| Microphone | Yes - 6 per earcup |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Ambient sound | Yes |
| Driver unit | 30mm |
| Frequency response |
JEITA: 4Hz-40,000Hz Active operation: 4Hz-40,000Hz Bluetooth at 44.1kHz: 20Hz-20,000Hz Bluetooth at 96kHz: 20Hz-40,000Hz |
| Impedance (Ohms) |
Wired, unit on: 48 Wired, unit off: 16 |
| Passive operation | Yes |
Key Information
| Type | Over-Ear headphones |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| USB port | 1x Type-C |