Sony WFLS910NG.CE7 LinkBuds Fit
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HFP HSP TMAP CSIP MCP VCP CCP |
| Frequency range | 2400-2.483GHz |
| Max. Communication range | 10m |
| Supported audio formats |
SBC AAC LC3 LDAC |
| Supported content protection | SCMS-T |
Audio
| Frequency response |
Standard audio: 20Hz-20000Hz High resolution audio: 20Hz-40000Hz |
| Sampling rate (kHz) |
Standard audio: 44.1 High resolution audio: 96 |
Battery
| Battery life |
Continuous communication: Up to 4 hours Continuous music playback (earbuds only and NC on): Up to 5.5 hours Continuous music playback (earbuds only and NC off): Up to 8 hours Continuous music playback (with case and NC off): Up to 21 hours Standby (NC on): Up to 6.5 hours Standby (NC off): Up to 14 hours |
| Charge time |
Earphones: Up to 2 hours Charging case: Up to 3 hours |
| Fast charge | 5 minutes for 1 hour music playback |
Body
| Dimensions (mm) | Charging case: 47.2x47.2x32.6 (WxHxD) |
| Waterproof | IPX4 |
| Weight (g) |
Earphones (each): 4.9 Charging case: 41 |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3 |
| Multipoint connection | Yes |
Features
| Gesture controls | Head gesture controls |
| Noise cancelling | Intelligent Noise Cancelling |
| Special features |
Digital Sound Enhancement Engine Extreme (DSEE) Auto Play Ambient Sound Mode Auto Ambient Sound Adaptive Sound Control Personal NC Optimiser Precise Voice Pickup Technology |
| Touch controls | Yes |
| Type | Closed |
| Voice controls | Yes |
| Volume control | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Sound Connect app 360 Spatial Sound Personaliser app |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Power supply | USB powered case |
Sound
| Driver unit | 8.4mm |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |