Sony WFL910V.CE7 LinkBuds Open
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HFP HSP TMAP CSIP MCP VCP CCP |
| Frequency range | 2400-2.483GHz |
| Max. Communication range | 10m |
| Supported audio formats |
SBC AAC LC3 |
| Supported content protection | SCMS-T |
Audio
| Frequency response | 20Hz-20000Hz |
| Sampling rate (kHz) | 44.1 |
Battery
| Battery life |
Continuous communication: Up to 4.5 hours Continuous music playback (earbuds only): Up to 8 hours Continuous music playback (with case): Up to 22 hours Standby: Up to 13 hours |
| Charge time |
Earphones: Up to 1.5 hours Charging case: Up to 2.5 hours |
| Fast charge | 3 minutes for 1 hour music playback |
Body
| Dimensions (mm) | Charging case: 46x46x29.4 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Earphones (each): 5.1 Charging case: 30.6 |
| Water resistant | IPX4 |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3 |
| Multipoint connection | Yes |
Processor
| Model | Integrated Processor V2 |
Features
| Magnet type | High-power neodymium |
| Position tracking | 3D head tracking |
| Special features |
Digital Sound Enhancement Engine (DSEE) Auto Play |
| Touch controls | Yes |
| Type | Open Air |
| Voice controls | Yes |
| Volume control | Adaptive volume control |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Sound Connect app 360 Spatial Sound Personaliser app |
Power
| Power supply | USB powered case |
Sound
| Noise isolation | Precise voice pickup technology |
| Driver unit | 11mm |
| Spatial audio | Yes - for Augmented Reality |
| 3D Sound | Background Music Effect |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |