Sony WF-C710N Wireless Earphones
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HFP HSP |
| Frequency range | 2.4GHz |
| Supported audio formats |
SBC AAC |
| Supported content protection | SCMS-T |
Battery
| Battery life |
Continuous communication: Up to 4.5 hours Continuous music playback (NC on): Up to 8.5 hours Continuous music playback (NC off): Up to 12 hours |
| Charge time |
Earphone: Up to 1.5 hours Charging Case: Up to 3.5 hours |
Body
| Waterproof | IPX4 |
| Weight (g) |
Earphones (each): 5.2 Charging Case: 38 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Multipoint connection | Yes |
| Wireless | Yes |
Features
| Audio | Digital Sound Enhancement Engine |
| Maximum wireless range (m) | 10 |
| Noise cancelling | Yes |
| Voice controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Driver unit | 5mm |
| Frequency response | 20Hz-20000Hz |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 2 |
| Sound mode | Ambient Sound Mode |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-C |