Sony WF-C510 Earphones
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP HFP HSP |
| Frequency range | 2400-2.483GHz |
| Max. Communication range | 10m |
| Supported audio formats |
SBC AAC |
| Supported content protection | SCMS-T |
Audio
| Frequency response | 20Hz-20000Hz |
| Sampling rate (kHz) | 44.1 |
Battery
| Battery life |
Continuous communication: Up to 5 hours Continuous music playback (earbuds only and ASM on): Up to 8 hours Continuous music playback (earbuds only and ASM off): Up to 11 hours Continuous music playback (with case): Up to 22 hours |
| Charge time |
Earphones: Up to 1.5 hours Charging case: Up to 3 hours |
| Fast charge | 5 minutes for 1 hour music playback |
| Battery capacity | 300mAh |
Body
| Waterproof | IPX4 |
| Weight (g) |
Earphones (each): 4.6 Charging case: 31 |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3 |
| Fast pairing | Yes |
| Multipoint connection | Yes |
Features
| Special features |
Ambient Sound Mode Digital Sound Enhancement Engine (DSEE) Quick access and Spotify Tap |
| Touch controls | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Volume control | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Sound Connect app 360 Spatial Sound Personaliser app |
Power
| Power supply | USB powered case |
Sound
| Driver unit | 6mm |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |