Sony ULT Field 1 Wireless Portable Speaker
Bluetooth
| Frequency range | 2.4GHz |
| Supported codecs |
SBC AAC |
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 206x77x76 (WxHxD) |
| Shock resistant | Yes |
| Weight (g) | 650 |
| Water resistant | Yes - IP67 resistant |
| Dust resistant | Yes - IP67 resistant |
Connectivity
| Bluetooth profiles |
A2DP AVRCP HFP HSP SPP |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Sound processing | Yes - Sound Diffusion Processor |
| Hands-free | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Sony Music Center |
| Stereo pairing | Yes |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
| Power consumption | 7.5W |
Sound
| Frequency range | 20Hz–20000Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Passive Radiator | Yes - 2 |
| Speaker size |
Tweeter: 16mm Woofer: 83x43mm |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB-C |
Additional Information
| What's in the box |
Sony ULT Field 1 Wireless Portable Speaker USB-C charging cable Strap belt |