Sony SRSULT900AC.CEL Wireless Speaker
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP AVRCP SPP |
| Frequency range | Up to 2.4GHz |
| Frequency transmission range | 20Hz to 20000Hz |
| Supported codecs |
SBC AAC LDAC |
Body
| Dimensions (mm) | 410x910x456 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 28.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Fast pairing | Bluetooth Fast Pair |
Features
| Functions |
Sound: TV Sound Booster Sound Field Optimisation Speaker: Stereo Pair Party Connect |
| Portable | Yes |
| Splashproof | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Sound Connect |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | AC 120-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
148W Off mode: 0.3W Networked stand-by mode: 2W |
Sound
| Speaker type |
Woofer/Mid(L/R) Tweeter(L/R) Rear Tweeter(L/R) |
| Equaliser (EQ) | 10 band |
| Number of speakers |
Tweeter unit: 2 Rear Tweeter unit: 2 Woofer unit: 1 Midrange unit: 2 |
| Sound modes |
ULT Power Sound: 2 (ULT1/ULT2) Volume Step: 50 |
| Speaker size |
Woofer unit (mm): 320x320 Midrange unit: Φ120mm Tweeter unit: Φ50mm Rear Tweeter unit: Φ40mm |
| Woofer | X-Balanced speaker unit |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| Microphone input | Yes |
| Optical digital | Yes - optical digital input |
| USB port | 1x USB Type-A |
Energy Performance
| Energy consumption |
Off/Standby/Low power modes activated: After 15 minutes Networked standby mode activated: After 15 minutes |